Burun Estetiği (Rinoplasti) Riskleri Nelerdir?

burun-estetigi-riskleriGüzelleşmenin çok önemli olduğu günümüz dünyasında burun estetiği en çok tercih edilen operasyonlardan biridir. Bu operasyonlarda, burundaki şekil bozukluklarıyla birlikte bazı fonksiyonel bozukluklarda düzeltilmektedir; fakat her ameliyatın bazı riskleri olduğu gibi Rinoplasti ameliyatının da bazı risklerde bulunmaktadır. Ameliyata karar verilmeden önce hasta iyi bir araştırma yaparak riskleri bilmeli ve bu araştırmalar sonucu ameliyat için tecrübeli bir doktor seçmelidir. Risklerden bahsedecek olursak koku almada problem, gülüşte bozulmalar, burun düşmesi ve çökmesi, kanama, nefes almada zorluk, enfeksiyon gibi sorunlar görülebilir.
Ameliyat sonrasında eğer yara enfeksiyon kaparsa bu mutlaka doktora bildirilmeli ve gerekirse ilaç kullanılmalıdır. Çok nadir bir durum olsa da koku almada zorluk görülmektedir. Bunun nedeni erken dönemde mukoza ödemi sonucu burunda tıkanıklık olmasıdır. Geçici bir durumdur. Kalıcı olduğu durum neredeyse hiç görülmemiştir.
Ameliyatın iyileşme sürecinde dudaklarda şişlikler oluşacağından gülüşte bir farklılık hissedilir. Fakat iyileşme tamamlandıkça bu durum düzelir. Yani geçici bir durumdur. Burun kemik ve kıkırdaklarının son şeklini alıp oturmasından sonra burunda bir miktar düşme görülmesi normaldir. Operasyon genellikle bu durumu göz önüne alarak gerçekleştirilir.

Burun estetiklerinde riskler çok az olmakla birlikte genellikle kısa sürelidir. Doktorunuz operasyon sonrasında verdiği önerilere uymak çok önemlidir. Kontroller aksatılmamalıdır. Süreç doktor gözetimi altında geçirilmelidir ve hekiminizin önerilerine uymak çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir