Burun Estetiği Sonrası Beslenme

Burun Estetiği Sonrası BeslenmeBurun estetiği günümüzde en çok tercih edilen ve uygulanmakta olan estetik türlerinden biridir. Burun estetiği sonrasında her ameliyatta olduğu gibi yapılması ve yapılmaması gereken şeyler vardır. Hastaların ameliyat sonrasında ki ilk 24 – 48 saatlik süre içerisinde hafif besinler ve soğuk yumuşak besinler yemelerini cerrahlar hastalarına tavsiye ediyorlar. Baharatlı gıdalar, sıcak sıvılar, yüksek tuzlu beslenme kan damarlarının genişlemesine nedeniyle şişme ve morarmalara yol açacağından bu gıdalardan uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrasında ki 2 – 3 gün iyi ve dengeli bir beslenme hastanın daha güçlü ve zinde hissetmesine yardımcı olacak aynı zamanda daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Şeker veya tansiyon hastalığı olan kişiler daha farklı besleneceğinden beslenme türlerini doktorlarına danışmalıdırlar.

Yumuşak Gıdalar

Hastaların ameliyat sonrasında çiğneme gereksinimi az olan ve yumuşak olan gıdaları tercih etmeleri gerekmektedir. Çilek, şeftali gibi yumuşak meyveler, meyve püreleri, sıcak olmayan çorbalar, patates püresi, yulaf ezmesi, lapalar gibi yumuşak gıdalar ile beslenmeye başlamak oldukça önemlidir. Yumuşak besinler hastaların hem iyi beslenmesine yardım edecek hem de burunlarına bir zarar gelmesine engel olacaktır.

Alkol ve Kafein

Ameliyat sonrasında kanama riskinizi arttıracak bir diğer unsurda alkoldür. Aynı zamanda derinin altında kan toplama riskini arttırır ve hastanın burnunda kötü şişliklere yol açabilir. Bazı hastalar için de kafein sorun olabilir kafein hastalarda kan basıncını arttırabilir. Hastaların ameliyat sonrasında kafeinden uzak durması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir