Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler

shutterstock_106517309-300x250İnsanların birçoğu sağlıksal sebeplerden dolayı birçoğu da burnundaki şekil bozukluklarından şikâyetçi olmalarından dolayı burun estetiği operasyonu yaptırmaktadırlar. Fakat burun estetiği sonrasında da dikkat etmemiz gereken maddeler bulunmaktadır. Kişinin ameliyat sonrasında daha rahat bir süreç geçirmesi adına da önemli olan bu maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir.
Tıp dilinde burun estetiğine verilen isim rinoplastidir. Rinoplasti ameliyatı bazı durumlarda buruna şekil vermek için uygulanırken bazı durumlarda da hastanın nefes almasında sıkıntıları olmasından dolayı da bu uygulama şekli uygulanmaktadır. Ameliyat sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken maddeler şunlardır.
-Rinolasti ameliyatı sonrasında hastanın burnunda bulunan tamponlar iki gün içerisinde çıkartılmalıdır.
-Yüzde meydana gelmiş olan ya da henüz oluşmaya başlayan morlukları ve şişliklerin en aza indirilmesi için 24 ila 48 saat hastanın yüzüne buz torbaları koyulmalı ve belli aralıklarla bu torbalar yenilenmelidir.
-Ameliyattan çıktıktan sonra yüzünüzü ve vücudunuzu ıslatmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Uzun süre buharlı ortamlarda bulunmanız yüzünüzde bulunan bantların açılmasına sebep olabilir bu yüzden bantların ıslanmamasına da büyük bir dikkat gösterilmelidir.
-Uzmanınızın vermiş olduğu ilaçları belirlenen saatler içerisinde düzenli bir şekilde kullanıma dikkat edilmelidir.
-İlk günlerde otururken ya da yataktan kalkarken ani bir şekilde ayağa kalkmak kaçınılmalıdır.
-Yüzde meydana gelen şişlikler ve morlukların oluşması çok normaldir bu morluklar birkaç gün içerisinde iyileşecektir.
-Hasta eğer düzenli olarak gözlük kullanıyorsa şayet özellikle ilk bir ay süre için gözlük kullanımına ara vermek zorunda kalır. Sebebi ise burunda gözlük çerçevesinin iz bırakma riski mevcuttur. Uzmanınızın bilgisi dâhilinde bir aydan sonra kullanıp kullanamayacağınız hakkında bilgi sahibi olup onun sonrasında gözlük kullanımına başlanması en doğrusudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir