Burun Estetiği Sonrası Ödem Nasıl Geçer ?

burun-estetigi-ameliyat-sonrasiBurun estetiği sonrasında bir takım kesilerin sonucunda, şişlik ve deri dokularında aksaklıklar meydana gelebilir. Bunun dışında yine ameliyat sonrasında ödem toplanan bölgelerde oluşabilmektedir. Bu ödemlerin kaybolmaması için bir sebep olmadığını söylemek mümkün.
Ödemin varlığını öncelikle anlamamız gerekmektedir. Operasyon sonucunda burnumuza ve çevresine karşı epey hassasiyet duyarız. Ara ara rahatsızlıklar hissedebilir ve bu bölgelere dokunmak isteyebiliriz. Bu dokunuşlar ile birlikte hissettiğimiz çukurluklar ödem belirtisi olabilir. Genellikle bu hissettiğimiz yerlerde ki ödemler endişe gerektirmeyen ufak ödemlerdir. Bu arada ödemin sadece ameliyat bölgesinde olmayabileceği vücudun her hangi bir yerinde olabileceğini de unutmamız gerekir.
Genellikle burun civarında oluşan ödemler burnun işlevine tamamen kavuşması ile birlikte geçecektir. Yine harekete bağlı ödemlerde hareketlerimizi arttırmakla iyileşme olacaktır. Bu yüzden hafif ve sık yürüyüşler çok önemlidir.
Genel olarak oluşabilecek tüm bu ödemlerin genel sebepleri yanı sıra genel tedbirleri de mevcuttur. Bunların başında ise, su gelir. Bol bol su içmek ödemin bölgeden atılmasına katkı sağlayacaktır. Yine bununla birlikte şeker tüketiminin azaltılması yanı sıra tuz tüketiminin de azaltılması ödemin atılmasına engel teşkil edeceğinden bunların tüketimi hemen azaltılmalıdır. Yine diğer besin kaynağı süttür. Süt ve süt ürünleri de ödemin atılmasında oldukça önemlidir. Yukarıda söylediğimiz gibi harekette ödemi dağıtmaya katkı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra da piyasada satılan çay ve bitkisel ilaçları da güveniyorsak tüketebiliriz. Lifli gıdalar sebze meyve tüketimleri de yine ödem sökücülerdendir. Tüm bu gıdalar ve besinler vücutta ki dengeyi sağlayacaktır. Yine son olarak alkol ve sigara tüketimini bırakmamız ödemin atılmasında büyük etkenler arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir