Burun Estetiğinde Hangi Anestezi Çeşitleri Uygulanır?

burun estetiği anesteziAnestezi ameliyat sırasında hastaya verilen çeşitli ilaçlar sayesinde hastanın ağrı duymaması işlemine verilen addır. Ameliyata katılan anestezi uzmanları hem hastaların yapılan işlemler sırasında acı duymamasını sağlar hem de operasyonu yapan cerraha uygun bir çalışma ortamı oluşturur. Günümüzde bu sayede hastalar çok az ağrı duyarak konforlu bir burun estetiği geçirebilmektedirler.

Burun estetiği yaptırmadan önce ise anestezi uzmanları operasyonda hastaya uygulayacakları anestezi işlemine karar verirken hastanın düzenli bir ilaç kullanıp kullanmadığına, hastanın genel sağlık durumuna, hastanın ilaçlara olan alerjisine ve daha önce hastanın geçirmiş olduğu ameliyatlara bakarlar. Anestezi uzmanlarının operasyon öncesinde ki bu muayenesi hem hastanın hem de ameliyatın güvenliği için son derece önemlidir.

Ameliyat öncesinde çekilen elektrokardiyogram ve akciğer filmi sayesinde kalp, akciğer hakkında bilgi edinilir. Ancak hastalarda kronik olarak kalp veya akciğer hastalığı varsa operasyona girecek olan kişiden daha detaylı testler istenebilir. Kan sayımı yapılırken hasta da kansızlık olduğu ortaya çıkarsa ameliyat öncesinde bu kansızlık düzeltilir ve ameliyat sırasında oluşabilecek bir kanama için doktorlar belirli bir miktarda kanı hazır tutarlar. Ayrıca operasyon öncesinde hastanın kan grubunun belirlenmesi de çok önemli bir husustur.

Burun estetiği operasyonlarında ise lokal ve genel anestezi olmak üzere 2 ana anestezi çeşidi uygulanmaktadır. Doktorların isteğine göre hastalar da İntravezyon Sedasyon da uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir