Burun Estetiğinde Tampon Ne İşe Yarar?

burun-estetigi-tamponBurundaki kemik ve kıkırdak bozukluğunun düzeltilmesin de, yani burun estetiği ameliyatlarında da genellikle aynı teknikler kullanılır. Ameliyat bittikten sonra, çoğunlukla buruna tampon uygulanmaktadır. Tampon koyulma tercihinin en önemli nedeni ise, operasyon yapılan yerde kan pıhtısının birikerek burnun şişme riskinin bulunmasıdır.

Tampon konularak yapılan burun ameliyatlarında tampon, 3 gün içerisin de çıkartılır. Bu süre içerisinde burun tamamen tıkalı, şiş ve ödemli kalır. Göz altlarına kadar morluklar oluşur. Bazı tamponların ortası delikli olup içeri hava girmesini sağlar. Ancak bu tür tamponlarda kurumaya ve tıkanmaya engel değildir. Tamponun çıkarılması esnasında hastanın birazda canı yandığı için psikolojisi de olumsuz yönde etkilenmektedir. Fakat özel bir teknik yardımı ile yapılan burun ameliyatları sonrasın da tampon kullanılmasına gerek kalmamaktadır.

Operasyonda en arkadan öne doğru yapılan eriyen dikişler yardımı ile de hastanın düzeltilen bölgesi sabitlenmektedir. Septal denilen özel aletler yardımıyla, tel zımba mantığı ile operasyon yapılan bölgede ki yaralar birbirine ip ile zımbalanır. Bu türde yapılan operasyonlarda tampon yerine sekiz ayrı yerden iple zımbalama işlemi yapılmaktadır. Bu sayede tampon uygulamadan tampon etkisi sağlanır ve operasyon sonrası kanama riski minimum seviye de olur.

Tampon kullanılmadan yapılan bu operasyonlarda kişinin göz altlarında morarma ya da yüzde şişme gibi sorunlar oluşmadan, hasta ameliyat sonrasın da daha rahat hareket edebilir ve günlük kaldığı işlerine devam edebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir