Burun Estetiğinde Yaş Sınırı

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı

Estetik operasyonlar, yapılması sağlık açısından zorunlu olduğu haller dışında hastanın kusurlu bulduğu ya da beğenmediği bölgelerinin güzelleşmesi amacıyla da yapılmaktadır. Gelişen estetik metotlarıyla bazı ameliyatların yaş sınırı oldukça düşmüştür. En çok yaptırılan estetiklerden olan burun estetiğinde de bu yaşın düşmüş olduğu gözlenmektedir. Peki, hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur?

Burun estetiğinde zorunlu durumlar dışında cerrahlar, hastanın kemik gelişimini tamamlayarak operasyona hazır olmasını beklemekten yanadır. Her ne kadar estetik yaşı günümüzde 13 – 14 yaşlara kadar düşmüş olsa da en azından 18 yaşın doldurulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Burun estetiği yaptırmak isteyen gençlerin yeni bir çevreye girmelerinden önce, üniversite gibi, bu operasyonu yaptırması da diğer bir öneridir.

30

Burun Estetiğinde Yaş Faktörü Neden Önemli

Estetik operasyonlarında yaş kıstası hekimden hekime değişebilmekte ise de genel itibariyle 18 yaşından genç bireylerin, ekstrem durumlar haricinde, estetik yaptırmasına karşı durulur. Zira hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur sorusunun cevabı olarak belirlenen 18 yaş, bir sınırdır. Öncesinde büyüme ve gelişme devam ettiğinden, operasyon yapılsa bile bu işlemden verim alınıp alınamayacağı şüphelidir.

Cerrahi operasyonlar, gelişimini sürdüren dokularda uygulandığında bazı beklenmedik problemler de çıkarabilmektedir. Bu nedenle zorunda kalmadıkça gelişimini tamamlamış hastalara estetik yapılmaması uygun olacaktır. Öte yandan vücudun yaşla beraber değişen bir estetik ihtiyacı da olabilmektedir. Burun ve göz kapağı gibi pek çok yer çekiminin etkisinde kalabilir. Bu durumlarda estetik düşünülebilecek iyi bir seçenektir.

Burun Estetiği Ve Doktor Seçimi

Değişen koşul ve gelişen tıp teknolojisiyle birlikte estetik hayatımızda daha çok yer edinmeye başlamıştır. Özellikle burun estetiği için, hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur sorusundan sonra nasıl doktor seçileceği de merak edilen bir başka husustur. Yaş konusundan sonra en mühim ve en çok zorlayan bölüm de doktor seçimidir.

hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur

Estetik cerrahi içerisinde burun estetiği, daha yoğun bir el becerisi istemesinin yanında estetik bakış açısı ile yüz analizi hususlarında da tecrübe gerektiren bir alandır. Hekimin daha önce yaptığı ameliyatların sonuçları, burun ve yüzün uyumu, yaptığı ameliyatların sayısı ile çeşitliliği, bilinmesi gereken detaylardan biridir. Burun estetiği özen gerektiren bir işlem olduğundan doktor seçiminin özenle yapılması gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir