burun estetiği nasıl yapılmalıdır

Burun Estetiği Nasıl Yapılmalıdır?

Estetik denildiğinde burun ilk sıralarda yerini almaktadır. İnsan yüzünün çok daha hoş görünmesinde burun önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple burnunun duruşunu beğenmeyenler hemen burun estetiği için bir uzmana başvurmaktadır. Burun estetiği nasıl yapılmalıdır şeklinde bir soru estetik yaptıracak kişiler için önemli bir sorudur. Bu ameliyata nasıl hazırlık yapılmalıdır, aşamaları nelerdir, nasıl bir süreç sizi bekliyor ve sonrasında kendinizde ne tür değişiklikler yaşayacaksınız gibi sorular da bun konuda cevaplanması gereken sorulardır.

Burun estetiği, burunda meydana gelen bazı hasarlardan dolayı da yaptırılabilmektedir. Bu hasarlar burun kemiğinin zedelenmesi ile delikleri kapatacağından kişinin nefes almasını zorlaştıracağı için yapılmaktadır. Nefes alamamak sağlı tehlikeye sokacak bir durum olmasından dolayı hemen bir estetik uzmanına başvurup gerekli ameliyatın yapılması şarttır.

burun estetiği nasıl yapılmalıdır

Burun Estetiği Nasıl Yapılmalıdır ve Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler

Burun insan yüzünde önemli bir yere sahip olmakla birlikte aynı zamanda hassas bir organdır. Yumuşak bir dokusu olan burun kemik, deri ve kıkırdaktan oluşmaktadır. Burun darbe aldığında çok çabuk zarar göreceği için böyle bir durumda hemen bir uzmanda yardım alınmalıdır. Fakat böyle bir durumda öncelikli olarak burnun görünüşü değil sağlıklı nefes alınması ön planda olmalıdır. Estetik düşüncesi sonra düşünülmesi gereken bir durumdur.

Sağlık sıkıntısı olmadan sadece görünüşü daha güzel hale getirmek amacıyla burun estetiği yaptırılabilmektedir. Bu durumda burun estetiği nasıl yapılmalıdır konusunda yüz tipine en çok yakışan burun şekli düşünülerek estetik ameliyatı yaptırılmalıdır.

burun estetiği nasıl yapılmalıdır

Burun Estetiği Nasıl Yapılmalıdır ve Burun Ameliyatının Yapılışı

Burun estetik ameliyatı yapılmadan önce burun bölgesine lokal anestezi uygulanmaktadır. Herhangi beklenmeyen bir durum olmaması halinde bu operasyon 2 saat kadar sürmektedir. Açık ve kapalı olarak yapılan burun estetiği için burun estetiği nasıl yapılmalıdır sorusuna yanıt ameliyat öncesi yapılan incelemeler sonunda karar verilmektedir.

Açık burun ameliyatı: basit cerrahi işlemlerde kullanılan bu ameliyatta burnun iç ve dış bölümlerinde çok küçük delikler açılıp bu deliklerden gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Bu işlem genellikle burnun uç kısmına müdahale edileceği zaman uygulanmaktadır.

Kapalı burun ameliyatı: Bu ameliyat ise daha çok burnun orta ve iç kısmında yapılacak işlemlerde uygulanır. Burun kemiğinde eğrilikler düzeltilir. Nefes almayı engelleyen et veya kemik bu ameliyat ile giderilir.

 

ağrısız burun estetiği

Acaba ağrısız burun estetiği yaptırmak mümkün mü?

Acaba ağrısız burun estetiği yaptırmak mümkün mü?

Burun Estetiği esas itibariyle, doğum kaynaklı ya da yaralanma nedeniyle burunda oluşmuş şekil bozuklukları ile ilgilidir. Ruhsal, psikososyal ve beden yapısının tam gelişmesinden sonra uygun olduğu tıbbi olarak değerlendirildiğinden biz hastalarımıza cinsiyet fark etmeksizin 18 yaş sonrasında uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Kliniğimizde iki tür burun estetiği de uzman doktorlarımız tarafından yapılmaktadır.

ağrısız burun estetiği

Açık ve Kapalı Rhinoplasti ismi verilen yöntemlerin kendine göre diğerinden avantajı aynı zamanda dezavantajı vardır. Doktorunuzun önerisiyle karar vermek ağrısız burun estetiği için önem arz eder.

Hangi durumlarda burun estetiği yaptırmalıyım?

Burun Estetiği yaptırmanın çeşitli sebepleri olabilir. Genelde kozmetik amaçla yaptırılsa da fonksiyonel gayeli de yapılmaktadır. Hem sağlık hem de görünüm açısından rahatsız edici olan burnun şekli ya da yapısından kaynaklı nefes alma sorunları ağrısız burun estetiği operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Kozmetik nedenlerle bize başvuran kişilerin sıklıkla şikâyet ettikleri sorunlar

 • Burun kemiği eğriliği nedeniyle nefes problemi
 • Burun kemeri üzerinde yer alan tümsekler ya da çukurluklar
 • Burnun geniş ya da dar olması şeklindedir.

Daha güzel görünmek için burunda yapılacak değişikliğin yüzün tüm yapısı dikkate alınarak yapılmalıdır. Burun sekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan ve cerrahi bir işlem olan Rinoplastinin sonunda kavuşulmak istenilen yeni çehre konusuna gerçekçi bir şekilde yaklaşmak çok önemlidir.

Genel anestezi altında iken ameliyatın yapılması, hastanın rahatlığı ve güvenliği ile ilişkilidir. Operasyonlarımız 2 saati geçmemektedir. Gerçekleştirdiğimiz ağrısız burun estetiği ile burundaki kemik, kıkırdak ayrıca cilt bütünlüğü zarar görmeksizin çekilen sıkıntıların giderilmesini hedeflemekteyiz. Açık Rhinoplasti dediğimiz yöntemle ameliyat olursanız, burnunuzun üzerinde atel, içinde silikon tamponlar ve ucunda da dikişler olur. İlk gece misafirimiz olup olmayacağınız doktorunuz ve size bağlıdır.

ağrısız burun estetiği

Karar Verip Burun Estetiği Yaptıracaksam Dikkat Etmem Gerekenler Nelerdir?

 • Bir hafta önce aspirin ve benzeri ilaçların kullanılması bırakılır.
 • Sigaranın öncesi ve sonra bir süre kullanılmamalıdır.
 • Operasyona 6 saat varken hiçbir şey yenilip içilmez.
 • Operasyona gelirken makyaj yapılmaz.
 • Saç jölesi kullanılmaz.

Şayet burun estetiği yaptırırken bu hususlara dikkat edecek olursak; sorunsuz bir şekilde estetik bir görünüm elde etmek mümkün olmaktadır.

Hangi durumlarda burun estetiği şarttır

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Şarttır?

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Şarttır?

Plastik cerrahi dalında en sık uygulanan operasyonlar “rinoplasti” yani burun estetiği ameliyatıdır. Burun estetiği ameliyatlarının yapılmasının çok farklı sebepleri olabilir. Bazen insanlar estetik kaygılar ile bu ameliyata karar verseler de bazı durumlarda zorunluluk gerektirir. Hangi durumlarda burun estetiği şarttır?  Bazen geçirilen bir kaza veya burun bölgesinde oluşan bir tümör bu ameliyatları zorunlu hale getirir.

Burun Estetiği İçin Zorunlu Haller

Bazı hastalar burun yapısından memnun olmadıkları için burun estetiği yaptırmak isteyebilirler. Her ne kadar estetik kaygılar olduğu düşünülse de bu durum hastanın psikolojik durumunu veya sosyal hayatını etkiliyor olabilir. Sağlık açısından zorunluluk gerektirmeyen bu durumlarda da estetik ameliyatı kararı alınması doğru olabilir. Hangi durumlarda burun estetiği şarttır, sorusuna verilebilecek ilk cevap “deviasyon” olacaktır.

Hangi durumlarda burun estetiği şarttır

Deviasyon Nedir?

Ülkemizde her iki kişiden birinde gözlenen bu rahatsızlık, nefes almada sorunlara yol açan, burun içi yapılardaki anormalliklerden kaynaklanan sorunlardır. Burun içi yapılardaki anatomik veya işlevsel problemler hastanın kaliteli nefes almasını engeller. Burunu ikiye ayıran yapıdaki eğrilik veya burun kanallarındaki darlık ya da eğrilikler hastada birçok şikâyetlere sebep olur.Hastanın yaşam kalitesi düşer ve beraberinde farklı sağlık sorunlarını gelişebilir. Bu hastalar;

 • Kaliteli nefes alamaz
 • Burunlarının bir yanı hep tıkalıdır
 • Uykuya kolay dalamazlar
 • Ağızları açık uyurlar bu rahatsızlıklarda onları kaliteli bir uykudan mahrum bırakır. Bununla birlikte aşırı horlama veya uyku apnesi gibi durumlarda da burun estetiği zorunlu hale gelebilir.

Burun Estetiği Gerektiren En Önemli Sorunlar

Burun estetiği ameliyatları komplikasyon gelişme riski en düşük ve başarı oranı en yüksek ameliyatlar olarak bilinir. Peki, hangi durumlarda burun estetiği şarttır? Burun estetiği gerektiren en önemli sorunların başında travmatik durumlar veya doku kaybı gelir. Doku kayıpları doğuştan gelebileceği gibi farklı sebeplerle sonradan da gelişebilir. Bu gibi durumlarda burun dokusu onarılır veya yeniden şekillendirilir.

Hangi durumlarda burun estetiği şarttır

Travmatik durumların başında trafik kazaları gelmektedir. Spor kazaları sonucu da sıkça bu operasyon gerçekleştirilebilir. En dramatik durumlar ise hiç kuşkusuz doğuştan olan doku kayıplarıdır. Aslında burun estetiği ameliyatları, burun yapısının gelişimi sona erdikten, genellikle on sekiz yaşından sonra yapılır. Ancak bazı özel durumlar için daha erken yaşlarda da burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

 

 

Burun Estetiğinde Kemik Şişer mi?

Burun estetiği sonrasında yaşayacağınız bazı hislerden birisi de; şişkinlik hissidir. Bu gibi hisler genelde psikolojik olsada bilimsel açıklaması vardır. Kişilerin ağrı, yanma gibi şikayetlerini belirtirken özellikle kemik kelimelerini seçmeleri ağrının şiddetinin fazla olduğunun göstergesidir. Çünkü kemiğinizde herhangi bir şişme gerçekleşmez. Bu tarz bir şikayet bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve rapor tutulmamıştır.

burun estetiği

Şikayetler genel olarak göz altı ve çevresinde morarıklıklar, göz pınarı çevresinin ağrıması gibi değişken rahatsızlıklardır. Kemik şişmesi diyerek şikayet geldiğinde, uzmanın anlaması lazımdır ki; ‘hasta büyük bir şişkinlik hissi duyuyor.’ Alınan kıkırdakların ve ya yerleri değiştirilen kıkırdakların sabit durduğunu öğrenmesinden sonra, şişkinlik için estetik cerrahınızın tavsiye edeceği tek şey, buz komprestir. Burundaki alçıya dikkat ederek, burna zarar vermeden yapılan buz kompresler şişkinlik hissi ve (eğer varsa) ağrıyı ortadan kaldıracaktır.

Burun estetiği sonrasında düzensiz beslenme, yağlı besinler tüketme ve alkol kullanımı; kanda büyük etkiye sahip olduğu için o bölgede kan toparlanması muhakkak görülecektir. Tavsiyeler; burun estetiğinden sonra iki hafta süresince, yemeklerin yağsız tüketilmesi gerekirse kahvaltı tarzında yenilmesi söylenir. Özellikle alkolün estetik opereston geçiren bölgede yoğun kan akışı sağlaması nedeniyle, kan toparlanması, kızarıklık, şişlik ve morluk gibi etkileri gözlenir. Alkolden iki hafta boyunca uzak durmanız gerekirken, sigaradan da uzaklaşmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlara dikkat ederseniz, sağlığınız açısından iyi bir adım atmış sayılırsınız.