hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı

Estetik operasyonlar, yapılması sağlık açısından zorunlu olduğu haller dışında hastanın kusurlu bulduğu ya da beğenmediği bölgelerinin güzelleşmesi amacıyla da yapılmaktadır. Gelişen estetik metotlarıyla bazı ameliyatların yaş sınırı oldukça düşmüştür. En çok yaptırılan estetiklerden olan burun estetiğinde de bu yaşın düşmüş olduğu gözlenmektedir. Peki, hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur?

Burun estetiğinde zorunlu durumlar dışında cerrahlar, hastanın kemik gelişimini tamamlayarak operasyona hazır olmasını beklemekten yanadır. Her ne kadar estetik yaşı günümüzde 13 – 14 yaşlara kadar düşmüş olsa da en azından 18 yaşın doldurulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Burun estetiği yaptırmak isteyen gençlerin yeni bir çevreye girmelerinden önce, üniversite gibi, bu operasyonu yaptırması da diğer bir öneridir.

30

Burun Estetiğinde Yaş Faktörü Neden Önemli

Estetik operasyonlarında yaş kıstası hekimden hekime değişebilmekte ise de genel itibariyle 18 yaşından genç bireylerin, ekstrem durumlar haricinde, estetik yaptırmasına karşı durulur. Zira hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur sorusunun cevabı olarak belirlenen 18 yaş, bir sınırdır. Öncesinde büyüme ve gelişme devam ettiğinden, operasyon yapılsa bile bu işlemden verim alınıp alınamayacağı şüphelidir.

Cerrahi operasyonlar, gelişimini sürdüren dokularda uygulandığında bazı beklenmedik problemler de çıkarabilmektedir. Bu nedenle zorunda kalmadıkça gelişimini tamamlamış hastalara estetik yapılmaması uygun olacaktır. Öte yandan vücudun yaşla beraber değişen bir estetik ihtiyacı da olabilmektedir. Burun ve göz kapağı gibi pek çok yer çekiminin etkisinde kalabilir. Bu durumlarda estetik düşünülebilecek iyi bir seçenektir.

Burun Estetiği Ve Doktor Seçimi

Değişen koşul ve gelişen tıp teknolojisiyle birlikte estetik hayatımızda daha çok yer edinmeye başlamıştır. Özellikle burun estetiği için, hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur sorusundan sonra nasıl doktor seçileceği de merak edilen bir başka husustur. Yaş konusundan sonra en mühim ve en çok zorlayan bölüm de doktor seçimidir.

hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur

Estetik cerrahi içerisinde burun estetiği, daha yoğun bir el becerisi istemesinin yanında estetik bakış açısı ile yüz analizi hususlarında da tecrübe gerektiren bir alandır. Hekimin daha önce yaptığı ameliyatların sonuçları, burun ve yüzün uyumu, yaptığı ameliyatların sayısı ile çeşitliliği, bilinmesi gereken detaylardan biridir. Burun estetiği özen gerektiren bir işlem olduğundan doktor seçiminin özenle yapılması gereklidir.

Hangi tip burunlara hangi burun estetiği gider

Yüze Uygun Burun Nasıl Olur

Yüze Uygun Burun Nasıl Olur

Günümüzde en çok yaptırılan estetikler arasında ilk sıralarda yer alan burun estetiği, doğru ve uygun şekilde yapıldığında güzel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda burun ve yüz uyumu çok önemlidir. Hangi tip burunlara hangi burun estetiği gider noktasında da buna dikkat etmek gerekir. Zira burnumuz, yüzümüzün ortasında olduğu için güzellik konusunda da belirleyici olabilmektedir.

Türkiye’de genetik ve coğrafi konumun getirisi sebebiyle yüze uyumlu olmayan; ucu düşük, eğri, büyük, kemerli tip burunlara sıkça rastlanmaktadır. Yüzün bir anlamda odak noktası olduğundan, kötü bir burun kişiyi kötü hissettirerek sosyal ortamlardaki psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Burun estetiğinde ise en önemli kıstas, yüze uygun ve doğal bir görünüm yakalamaktır.

Hangi tip burunlara hangi burun estetiği gider

Burun Tiplerine Göre Estetik Tasarımlar

Burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların şikayetleri birbirlerinden farklı olabilmektedir. Bunun sebebi de burun tiplerinin birbirlerinden farklı olmasıyla ilişkilidir. Peki, hangi tip burunlara hangi burun estetiği işlemleri uygulanmaktadır? Eğri burun estetiğinde, burnun eğriliğine göre farklı yöntemler izlenmekte ve burun tasarımı o şekilde geliştirilmektedir. Eğri kısmın düzeltilmesiyle burun deliklerinin de orantılanması genellikle problemi çözmektedir.

Ucu düşük olan burun estetiklerinde ise, kişinin mizacını etkileyerek yaşlı gösterebildiği için hastalardan çok talep görmektedir. Bu operasyonlarda gereğinden fazla eğimli olan burun standart açılara kavuşturulur. Uzun burun ucu estetiğinde de burun ucu istenilen şekli alacak şekilde törpülenir. Geniş ve büyük burunlarda ise, kıkırdak fazlalıkları çıkartılarak kalan parçalar birbirlerine dikiş yöntemiyle yaklaştırılır ve daralan burun daha simetrik bir görünüm kazanır.

Hangi tip burunlara hangi burun estetiği gider

Kişiye Özel Burun Estetiğinin Önemi

En yaygın estetiklerden olan burun estetiğinde, her burunun kişiye özgü olduğu ve ona göre tasarım yapıldığı unutulmamalıdır. Öte yandan burun işlevsel bir organ olduğu için, ameliyat sonrasında da başta nefes almak gibi tüm işlevlerin korunması gerekmektedir. Hastaların düştükleri en büyük hata, başkasında güzel görünen burnun kendi yüzünde de aynı şekilde duracağını düşünmeleridir.

Kişiye özel tasarlandığı için başkasına yakışan o burun sizin yüzünüze uymayabilir. Özel burun tasarımları ve sonrasındaki kişiye özgü operasyonlar doğru şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle, hangi tip burunlara hangi burun estetiği yakışır denildiğinde, kendi yüz şeklinizi ve burun tipinizi iyi bilmeli ve hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda doğru seçimler yapılmalıdır.

burun estetiğinde nelere dikkat edilmelidir

Burun estetiğine karar verirken neler dikkat etmeli?

Burun estetiğine karar verirken neler dikkat etmeli?

Ülkemizde son zamanlarda en sıklıkla yapılan estetik operasyonların başında burun estetiği gelmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı burun estetiği operasyonlarına olan ilginin sürekli artış gösterdiği bilinmektedir. Bu aşamada akıllara burun estetiğinde nelere dikkat edilmelidir? Sorusu gelmektedir.

Burun estetiğinde burunun şekli, boyutu ya da burun bölgesinin yüz hatlarıyla uyumlu olması gibi şekilsel değişkenlikler uygulanmaktadır. Bu durum doğal olarak yüz estetiğinin farklılaşmasına da neden olmaktadır. Bununla birlikte burun estetiğine karar verilme aşamasında; sinüzit sorunu, burun etleri,  polipler, kıkırdak bölgesinde yer alan eğrilikler ve solunum sorunları gibi nedenler etkili olmaktadır.  Bu sorunların giderilmesi burun estetiği sayesinde mümkün olduğu için son zamanlarda burun estetiğine olan ilgi sürekli olarak artış göstermektedir.

burun estetiğinde nelere dikkat edilmelidir

Burun estetiğine karar verirken en çok nelere dikkat etmeliyim?

Burun estetiğinin karar aşaması, yapılacak olan burun operasyonunun niteliğini de etkilediği bilinmektedir. Bundan dolayı burun estetiğinde nelere dikkat edilmelidir? Sorusu kapsamında verilecek yanıtların burun estetiğinin başarısını doğrudan etkileyeceği unutulmamalıdır. İşte burun estetiğinde dikkat edilecek başlıca hususlar:

 • Burun estetiğine ne kadar ihtiyaç duyduğunuzu tespit edin
 • Bu estetik sonrasında neyi hedeflediğinizi tam olarak belirleyin
 • Size en uygun yöntem ve tekniğin hangisi olduğunda dair bir araştırma yapın
 • Burun estetiğine dair mutlaka bir fiyat araştırması yapın
 • Alanında uzman ve profesyonel olan bir hekim bulun
 • Klinik şartlarının gerekli hijyen koşullarını sağlıyor olmasına dikkat edin

burun estetiğinde nelere dikkat edilmelidir

Burun ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Şayet burun estetiğine karar vermişseniz; burun estetiğinde nelere dikkat edilmelidir? Sorusuna ayrıntılı bir yanıt vermişsinizdir. Ancak burun ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği sorusu, burun ameliyatının başarısına etki edeceğini unutmamalısınız. İşte burun operasyonu sonrasında dikkat etmeniz gerekli olan başlıca hususlar;

 • Tampon alınıncaya kadar sadece ağızdan nefes alın
 • Ağız kuruluğunuzu gidermek için önlemler alın
 • Kolay çiğnenen gıdaları tüketin
 • Dudak kremi kullanın
 • Kanı sıvılaştırıcı ilaçlardan kaçının
 • Uyurken başınızı 30 derecede tutacak bir yastık edinin
 • Eğilmekten, ıkınmaktan ve ağır şeyler kaldırmaktan kaçının
burun estetiği nasıl yapılmalıdır

Burun Estetiği Nasıl Yapılmalıdır?

Estetik denildiğinde burun ilk sıralarda yerini almaktadır. İnsan yüzünün çok daha hoş görünmesinde burun önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple burnunun duruşunu beğenmeyenler hemen burun estetiği için bir uzmana başvurmaktadır. Burun estetiği nasıl yapılmalıdır şeklinde bir soru estetik yaptıracak kişiler için önemli bir sorudur. Bu ameliyata nasıl hazırlık yapılmalıdır, aşamaları nelerdir, nasıl bir süreç sizi bekliyor ve sonrasında kendinizde ne tür değişiklikler yaşayacaksınız gibi sorular da bun konuda cevaplanması gereken sorulardır.

Burun estetiği, burunda meydana gelen bazı hasarlardan dolayı da yaptırılabilmektedir. Bu hasarlar burun kemiğinin zedelenmesi ile delikleri kapatacağından kişinin nefes almasını zorlaştıracağı için yapılmaktadır. Nefes alamamak sağlı tehlikeye sokacak bir durum olmasından dolayı hemen bir estetik uzmanına başvurup gerekli ameliyatın yapılması şarttır.

burun estetiği nasıl yapılmalıdır

Burun Estetiği Nasıl Yapılmalıdır ve Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler

Burun insan yüzünde önemli bir yere sahip olmakla birlikte aynı zamanda hassas bir organdır. Yumuşak bir dokusu olan burun kemik, deri ve kıkırdaktan oluşmaktadır. Burun darbe aldığında çok çabuk zarar göreceği için böyle bir durumda hemen bir uzmanda yardım alınmalıdır. Fakat böyle bir durumda öncelikli olarak burnun görünüşü değil sağlıklı nefes alınması ön planda olmalıdır. Estetik düşüncesi sonra düşünülmesi gereken bir durumdur.

Sağlık sıkıntısı olmadan sadece görünüşü daha güzel hale getirmek amacıyla burun estetiği yaptırılabilmektedir. Bu durumda burun estetiği nasıl yapılmalıdır konusunda yüz tipine en çok yakışan burun şekli düşünülerek estetik ameliyatı yaptırılmalıdır.

burun estetiği nasıl yapılmalıdır

Burun Estetiği Nasıl Yapılmalıdır ve Burun Ameliyatının Yapılışı

Burun estetik ameliyatı yapılmadan önce burun bölgesine lokal anestezi uygulanmaktadır. Herhangi beklenmeyen bir durum olmaması halinde bu operasyon 2 saat kadar sürmektedir. Açık ve kapalı olarak yapılan burun estetiği için burun estetiği nasıl yapılmalıdır sorusuna yanıt ameliyat öncesi yapılan incelemeler sonunda karar verilmektedir.

Açık burun ameliyatı: basit cerrahi işlemlerde kullanılan bu ameliyatta burnun iç ve dış bölümlerinde çok küçük delikler açılıp bu deliklerden gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Bu işlem genellikle burnun uç kısmına müdahale edileceği zaman uygulanmaktadır.

Kapalı burun ameliyatı: Bu ameliyat ise daha çok burnun orta ve iç kısmında yapılacak işlemlerde uygulanır. Burun kemiğinde eğrilikler düzeltilir. Nefes almayı engelleyen et veya kemik bu ameliyat ile giderilir.

 

ağrısız burun estetiği

Acaba ağrısız burun estetiği yaptırmak mümkün mü?

Acaba ağrısız burun estetiği yaptırmak mümkün mü?

Burun Estetiği esas itibariyle, doğum kaynaklı ya da yaralanma nedeniyle burunda oluşmuş şekil bozuklukları ile ilgilidir. Ruhsal, psikososyal ve beden yapısının tam gelişmesinden sonra uygun olduğu tıbbi olarak değerlendirildiğinden biz hastalarımıza cinsiyet fark etmeksizin 18 yaş sonrasında uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Kliniğimizde iki tür burun estetiği de uzman doktorlarımız tarafından yapılmaktadır.

ağrısız burun estetiği

Açık ve Kapalı Rhinoplasti ismi verilen yöntemlerin kendine göre diğerinden avantajı aynı zamanda dezavantajı vardır. Doktorunuzun önerisiyle karar vermek ağrısız burun estetiği için önem arz eder.

Hangi durumlarda burun estetiği yaptırmalıyım?

Burun Estetiği yaptırmanın çeşitli sebepleri olabilir. Genelde kozmetik amaçla yaptırılsa da fonksiyonel gayeli de yapılmaktadır. Hem sağlık hem de görünüm açısından rahatsız edici olan burnun şekli ya da yapısından kaynaklı nefes alma sorunları ağrısız burun estetiği operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Kozmetik nedenlerle bize başvuran kişilerin sıklıkla şikâyet ettikleri sorunlar

 • Burun kemiği eğriliği nedeniyle nefes problemi
 • Burun kemeri üzerinde yer alan tümsekler ya da çukurluklar
 • Burnun geniş ya da dar olması şeklindedir.

Daha güzel görünmek için burunda yapılacak değişikliğin yüzün tüm yapısı dikkate alınarak yapılmalıdır. Burun sekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan ve cerrahi bir işlem olan Rinoplastinin sonunda kavuşulmak istenilen yeni çehre konusuna gerçekçi bir şekilde yaklaşmak çok önemlidir.

Genel anestezi altında iken ameliyatın yapılması, hastanın rahatlığı ve güvenliği ile ilişkilidir. Operasyonlarımız 2 saati geçmemektedir. Gerçekleştirdiğimiz ağrısız burun estetiği ile burundaki kemik, kıkırdak ayrıca cilt bütünlüğü zarar görmeksizin çekilen sıkıntıların giderilmesini hedeflemekteyiz. Açık Rhinoplasti dediğimiz yöntemle ameliyat olursanız, burnunuzun üzerinde atel, içinde silikon tamponlar ve ucunda da dikişler olur. İlk gece misafirimiz olup olmayacağınız doktorunuz ve size bağlıdır.

ağrısız burun estetiği

Karar Verip Burun Estetiği Yaptıracaksam Dikkat Etmem Gerekenler Nelerdir?

 • Bir hafta önce aspirin ve benzeri ilaçların kullanılması bırakılır.
 • Sigaranın öncesi ve sonra bir süre kullanılmamalıdır.
 • Operasyona 6 saat varken hiçbir şey yenilip içilmez.
 • Operasyona gelirken makyaj yapılmaz.
 • Saç jölesi kullanılmaz.

Şayet burun estetiği yaptırırken bu hususlara dikkat edecek olursak; sorunsuz bir şekilde estetik bir görünüm elde etmek mümkün olmaktadır.

Hangi durumlarda burun estetiği şarttır

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Şarttır?

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Şarttır?

Plastik cerrahi dalında en sık uygulanan operasyonlar “rinoplasti” yani burun estetiği ameliyatıdır. Burun estetiği ameliyatlarının yapılmasının çok farklı sebepleri olabilir. Bazen insanlar estetik kaygılar ile bu ameliyata karar verseler de bazı durumlarda zorunluluk gerektirir. Hangi durumlarda burun estetiği şarttır?  Bazen geçirilen bir kaza veya burun bölgesinde oluşan bir tümör bu ameliyatları zorunlu hale getirir.

Burun Estetiği İçin Zorunlu Haller

Bazı hastalar burun yapısından memnun olmadıkları için burun estetiği yaptırmak isteyebilirler. Her ne kadar estetik kaygılar olduğu düşünülse de bu durum hastanın psikolojik durumunu veya sosyal hayatını etkiliyor olabilir. Sağlık açısından zorunluluk gerektirmeyen bu durumlarda da estetik ameliyatı kararı alınması doğru olabilir. Hangi durumlarda burun estetiği şarttır, sorusuna verilebilecek ilk cevap “deviasyon” olacaktır.

Hangi durumlarda burun estetiği şarttır

Deviasyon Nedir?

Ülkemizde her iki kişiden birinde gözlenen bu rahatsızlık, nefes almada sorunlara yol açan, burun içi yapılardaki anormalliklerden kaynaklanan sorunlardır. Burun içi yapılardaki anatomik veya işlevsel problemler hastanın kaliteli nefes almasını engeller. Burunu ikiye ayıran yapıdaki eğrilik veya burun kanallarındaki darlık ya da eğrilikler hastada birçok şikâyetlere sebep olur.Hastanın yaşam kalitesi düşer ve beraberinde farklı sağlık sorunlarını gelişebilir. Bu hastalar;

 • Kaliteli nefes alamaz
 • Burunlarının bir yanı hep tıkalıdır
 • Uykuya kolay dalamazlar
 • Ağızları açık uyurlar bu rahatsızlıklarda onları kaliteli bir uykudan mahrum bırakır. Bununla birlikte aşırı horlama veya uyku apnesi gibi durumlarda da burun estetiği zorunlu hale gelebilir.

Burun Estetiği Gerektiren En Önemli Sorunlar

Burun estetiği ameliyatları komplikasyon gelişme riski en düşük ve başarı oranı en yüksek ameliyatlar olarak bilinir. Peki, hangi durumlarda burun estetiği şarttır? Burun estetiği gerektiren en önemli sorunların başında travmatik durumlar veya doku kaybı gelir. Doku kayıpları doğuştan gelebileceği gibi farklı sebeplerle sonradan da gelişebilir. Bu gibi durumlarda burun dokusu onarılır veya yeniden şekillendirilir.

Hangi durumlarda burun estetiği şarttır

Travmatik durumların başında trafik kazaları gelmektedir. Spor kazaları sonucu da sıkça bu operasyon gerçekleştirilebilir. En dramatik durumlar ise hiç kuşkusuz doğuştan olan doku kayıplarıdır. Aslında burun estetiği ameliyatları, burun yapısının gelişimi sona erdikten, genellikle on sekiz yaşından sonra yapılır. Ancak bazı özel durumlar için daha erken yaşlarda da burun estetiği ameliyatı yapılabilir.