hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı

Estetik operasyonlar, yapılması sağlık açısından zorunlu olduğu haller dışında hastanın kusurlu bulduğu ya da beğenmediği bölgelerinin güzelleşmesi amacıyla da yapılmaktadır. Gelişen estetik metotlarıyla bazı ameliyatların yaş sınırı oldukça düşmüştür. En çok yaptırılan estetiklerden olan burun estetiğinde de bu yaşın düşmüş olduğu gözlenmektedir. Peki, hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur?

Burun estetiğinde zorunlu durumlar dışında cerrahlar, hastanın kemik gelişimini tamamlayarak operasyona hazır olmasını beklemekten yanadır. Her ne kadar estetik yaşı günümüzde 13 – 14 yaşlara kadar düşmüş olsa da en azından 18 yaşın doldurulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Burun estetiği yaptırmak isteyen gençlerin yeni bir çevreye girmelerinden önce, üniversite gibi, bu operasyonu yaptırması da diğer bir öneridir.

30

Burun Estetiğinde Yaş Faktörü Neden Önemli

Estetik operasyonlarında yaş kıstası hekimden hekime değişebilmekte ise de genel itibariyle 18 yaşından genç bireylerin, ekstrem durumlar haricinde, estetik yaptırmasına karşı durulur. Zira hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur sorusunun cevabı olarak belirlenen 18 yaş, bir sınırdır. Öncesinde büyüme ve gelişme devam ettiğinden, operasyon yapılsa bile bu işlemden verim alınıp alınamayacağı şüphelidir.

Cerrahi operasyonlar, gelişimini sürdüren dokularda uygulandığında bazı beklenmedik problemler de çıkarabilmektedir. Bu nedenle zorunda kalmadıkça gelişimini tamamlamış hastalara estetik yapılmaması uygun olacaktır. Öte yandan vücudun yaşla beraber değişen bir estetik ihtiyacı da olabilmektedir. Burun ve göz kapağı gibi pek çok yer çekiminin etkisinde kalabilir. Bu durumlarda estetik düşünülebilecek iyi bir seçenektir.

Burun Estetiği Ve Doktor Seçimi

Değişen koşul ve gelişen tıp teknolojisiyle birlikte estetik hayatımızda daha çok yer edinmeye başlamıştır. Özellikle burun estetiği için, hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur sorusundan sonra nasıl doktor seçileceği de merak edilen bir başka husustur. Yaş konusundan sonra en mühim ve en çok zorlayan bölüm de doktor seçimidir.

hangi yaş aralığı burun estetiği için uygundur

Estetik cerrahi içerisinde burun estetiği, daha yoğun bir el becerisi istemesinin yanında estetik bakış açısı ile yüz analizi hususlarında da tecrübe gerektiren bir alandır. Hekimin daha önce yaptığı ameliyatların sonuçları, burun ve yüzün uyumu, yaptığı ameliyatların sayısı ile çeşitliliği, bilinmesi gereken detaylardan biridir. Burun estetiği özen gerektiren bir işlem olduğundan doktor seçiminin özenle yapılması gereklidir.

Hangi tip burunlara hangi burun estetiği gider

Yüze Uygun Burun Nasıl Olur

Yüze Uygun Burun Nasıl Olur

Günümüzde en çok yaptırılan estetikler arasında ilk sıralarda yer alan burun estetiği, doğru ve uygun şekilde yapıldığında güzel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda burun ve yüz uyumu çok önemlidir. Hangi tip burunlara hangi burun estetiği gider noktasında da buna dikkat etmek gerekir. Zira burnumuz, yüzümüzün ortasında olduğu için güzellik konusunda da belirleyici olabilmektedir.

Türkiye’de genetik ve coğrafi konumun getirisi sebebiyle yüze uyumlu olmayan; ucu düşük, eğri, büyük, kemerli tip burunlara sıkça rastlanmaktadır. Yüzün bir anlamda odak noktası olduğundan, kötü bir burun kişiyi kötü hissettirerek sosyal ortamlardaki psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Burun estetiğinde ise en önemli kıstas, yüze uygun ve doğal bir görünüm yakalamaktır.

Hangi tip burunlara hangi burun estetiği gider

Burun Tiplerine Göre Estetik Tasarımlar

Burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların şikayetleri birbirlerinden farklı olabilmektedir. Bunun sebebi de burun tiplerinin birbirlerinden farklı olmasıyla ilişkilidir. Peki, hangi tip burunlara hangi burun estetiği işlemleri uygulanmaktadır? Eğri burun estetiğinde, burnun eğriliğine göre farklı yöntemler izlenmekte ve burun tasarımı o şekilde geliştirilmektedir. Eğri kısmın düzeltilmesiyle burun deliklerinin de orantılanması genellikle problemi çözmektedir.

Ucu düşük olan burun estetiklerinde ise, kişinin mizacını etkileyerek yaşlı gösterebildiği için hastalardan çok talep görmektedir. Bu operasyonlarda gereğinden fazla eğimli olan burun standart açılara kavuşturulur. Uzun burun ucu estetiğinde de burun ucu istenilen şekli alacak şekilde törpülenir. Geniş ve büyük burunlarda ise, kıkırdak fazlalıkları çıkartılarak kalan parçalar birbirlerine dikiş yöntemiyle yaklaştırılır ve daralan burun daha simetrik bir görünüm kazanır.

Hangi tip burunlara hangi burun estetiği gider

Kişiye Özel Burun Estetiğinin Önemi

En yaygın estetiklerden olan burun estetiğinde, her burunun kişiye özgü olduğu ve ona göre tasarım yapıldığı unutulmamalıdır. Öte yandan burun işlevsel bir organ olduğu için, ameliyat sonrasında da başta nefes almak gibi tüm işlevlerin korunması gerekmektedir. Hastaların düştükleri en büyük hata, başkasında güzel görünen burnun kendi yüzünde de aynı şekilde duracağını düşünmeleridir.

Kişiye özel tasarlandığı için başkasına yakışan o burun sizin yüzünüze uymayabilir. Özel burun tasarımları ve sonrasındaki kişiye özgü operasyonlar doğru şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle, hangi tip burunlara hangi burun estetiği yakışır denildiğinde, kendi yüz şeklinizi ve burun tipinizi iyi bilmeli ve hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda doğru seçimler yapılmalıdır.

Hangi durumlarda burun estetiği şarttır

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Şarttır?

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Şarttır?

Plastik cerrahi dalında en sık uygulanan operasyonlar “rinoplasti” yani burun estetiği ameliyatıdır. Burun estetiği ameliyatlarının yapılmasının çok farklı sebepleri olabilir. Bazen insanlar estetik kaygılar ile bu ameliyata karar verseler de bazı durumlarda zorunluluk gerektirir. Hangi durumlarda burun estetiği şarttır?  Bazen geçirilen bir kaza veya burun bölgesinde oluşan bir tümör bu ameliyatları zorunlu hale getirir.

Burun Estetiği İçin Zorunlu Haller

Bazı hastalar burun yapısından memnun olmadıkları için burun estetiği yaptırmak isteyebilirler. Her ne kadar estetik kaygılar olduğu düşünülse de bu durum hastanın psikolojik durumunu veya sosyal hayatını etkiliyor olabilir. Sağlık açısından zorunluluk gerektirmeyen bu durumlarda da estetik ameliyatı kararı alınması doğru olabilir. Hangi durumlarda burun estetiği şarttır, sorusuna verilebilecek ilk cevap “deviasyon” olacaktır.

Hangi durumlarda burun estetiği şarttır

Deviasyon Nedir?

Ülkemizde her iki kişiden birinde gözlenen bu rahatsızlık, nefes almada sorunlara yol açan, burun içi yapılardaki anormalliklerden kaynaklanan sorunlardır. Burun içi yapılardaki anatomik veya işlevsel problemler hastanın kaliteli nefes almasını engeller. Burunu ikiye ayıran yapıdaki eğrilik veya burun kanallarındaki darlık ya da eğrilikler hastada birçok şikâyetlere sebep olur.Hastanın yaşam kalitesi düşer ve beraberinde farklı sağlık sorunlarını gelişebilir. Bu hastalar;

  • Kaliteli nefes alamaz
  • Burunlarının bir yanı hep tıkalıdır
  • Uykuya kolay dalamazlar
  • Ağızları açık uyurlar bu rahatsızlıklarda onları kaliteli bir uykudan mahrum bırakır. Bununla birlikte aşırı horlama veya uyku apnesi gibi durumlarda da burun estetiği zorunlu hale gelebilir.

Burun Estetiği Gerektiren En Önemli Sorunlar

Burun estetiği ameliyatları komplikasyon gelişme riski en düşük ve başarı oranı en yüksek ameliyatlar olarak bilinir. Peki, hangi durumlarda burun estetiği şarttır? Burun estetiği gerektiren en önemli sorunların başında travmatik durumlar veya doku kaybı gelir. Doku kayıpları doğuştan gelebileceği gibi farklı sebeplerle sonradan da gelişebilir. Bu gibi durumlarda burun dokusu onarılır veya yeniden şekillendirilir.

Hangi durumlarda burun estetiği şarttır

Travmatik durumların başında trafik kazaları gelmektedir. Spor kazaları sonucu da sıkça bu operasyon gerçekleştirilebilir. En dramatik durumlar ise hiç kuşkusuz doğuştan olan doku kayıplarıdır. Aslında burun estetiği ameliyatları, burun yapısının gelişimi sona erdikten, genellikle on sekiz yaşından sonra yapılır. Ancak bazı özel durumlar için daha erken yaşlarda da burun estetiği ameliyatı yapılabilir.