Burun Estetiğinde Kemik Şişer mi?

Burun estetiği sonrasında yaşayacağınız bazı hislerden birisi de; şişkinlik hissidir. Bu gibi hisler genelde psikolojik olsada bilimsel açıklaması vardır. Kişilerin ağrı, yanma gibi şikayetlerini belirtirken özellikle kemik kelimelerini seçmeleri ağrının şiddetinin fazla olduğunun göstergesidir. Çünkü kemiğinizde herhangi bir şişme gerçekleşmez. Bu tarz bir şikayet bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve rapor tutulmamıştır.

burun estetiği

Şikayetler genel olarak göz altı ve çevresinde morarıklıklar, göz pınarı çevresinin ağrıması gibi değişken rahatsızlıklardır. Kemik şişmesi diyerek şikayet geldiğinde, uzmanın anlaması lazımdır ki; ‘hasta büyük bir şişkinlik hissi duyuyor.’ Alınan kıkırdakların ve ya yerleri değiştirilen kıkırdakların sabit durduğunu öğrenmesinden sonra, şişkinlik için estetik cerrahınızın tavsiye edeceği tek şey, buz komprestir. Burundaki alçıya dikkat ederek, burna zarar vermeden yapılan buz kompresler şişkinlik hissi ve (eğer varsa) ağrıyı ortadan kaldıracaktır.

Burun estetiği sonrasında düzensiz beslenme, yağlı besinler tüketme ve alkol kullanımı; kanda büyük etkiye sahip olduğu için o bölgede kan toparlanması muhakkak görülecektir. Tavsiyeler; burun estetiğinden sonra iki hafta süresince, yemeklerin yağsız tüketilmesi gerekirse kahvaltı tarzında yenilmesi söylenir. Özellikle alkolün estetik opereston geçiren bölgede yoğun kan akışı sağlaması nedeniyle, kan toparlanması, kızarıklık, şişlik ve morluk gibi etkileri gözlenir. Alkolden iki hafta boyunca uzak durmanız gerekirken, sigaradan da uzaklaşmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlara dikkat ederseniz, sağlığınız açısından iyi bir adım atmış sayılırsınız.