Hangi Durumlarda Burun Estetiği Şarttır?

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Şarttır?

Plastik cerrahi dalında en sık uygulanan operasyonlar “rinoplasti” yani burun estetiği ameliyatıdır. Burun estetiği ameliyatlarının yapılmasının çok farklı sebepleri olabilir. Bazen insanlar estetik kaygılar ile bu ameliyata karar verseler de bazı durumlarda zorunluluk gerektirir. Hangi durumlarda burun estetiği şarttır?  Bazen geçirilen bir kaza veya burun bölgesinde oluşan bir tümör bu ameliyatları zorunlu hale getirir.

Burun Estetiği İçin Zorunlu Haller

Bazı hastalar burun yapısından memnun olmadıkları için burun estetiği yaptırmak isteyebilirler. Her ne kadar estetik kaygılar olduğu düşünülse de bu durum hastanın psikolojik durumunu veya sosyal hayatını etkiliyor olabilir. Sağlık açısından zorunluluk gerektirmeyen bu durumlarda da estetik ameliyatı kararı alınması doğru olabilir. Hangi durumlarda burun estetiği şarttır, sorusuna verilebilecek ilk cevap “deviasyon” olacaktır.

Hangi durumlarda burun estetiği şarttır

Deviasyon Nedir?

Ülkemizde her iki kişiden birinde gözlenen bu rahatsızlık, nefes almada sorunlara yol açan, burun içi yapılardaki anormalliklerden kaynaklanan sorunlardır. Burun içi yapılardaki anatomik veya işlevsel problemler hastanın kaliteli nefes almasını engeller. Burunu ikiye ayıran yapıdaki eğrilik veya burun kanallarındaki darlık ya da eğrilikler hastada birçok şikâyetlere sebep olur.Hastanın yaşam kalitesi düşer ve beraberinde farklı sağlık sorunlarını gelişebilir. Bu hastalar;

  • Kaliteli nefes alamaz
  • Burunlarının bir yanı hep tıkalıdır
  • Uykuya kolay dalamazlar
  • Ağızları açık uyurlar bu rahatsızlıklarda onları kaliteli bir uykudan mahrum bırakır. Bununla birlikte aşırı horlama veya uyku apnesi gibi durumlarda da burun estetiği zorunlu hale gelebilir.

Burun Estetiği Gerektiren En Önemli Sorunlar

Burun estetiği ameliyatları komplikasyon gelişme riski en düşük ve başarı oranı en yüksek ameliyatlar olarak bilinir. Peki, hangi durumlarda burun estetiği şarttır? Burun estetiği gerektiren en önemli sorunların başında travmatik durumlar veya doku kaybı gelir. Doku kayıpları doğuştan gelebileceği gibi farklı sebeplerle sonradan da gelişebilir. Bu gibi durumlarda burun dokusu onarılır veya yeniden şekillendirilir.

Hangi durumlarda burun estetiği şarttır

Travmatik durumların başında trafik kazaları gelmektedir. Spor kazaları sonucu da sıkça bu operasyon gerçekleştirilebilir. En dramatik durumlar ise hiç kuşkusuz doğuştan olan doku kayıplarıdır. Aslında burun estetiği ameliyatları, burun yapısının gelişimi sona erdikten, genellikle on sekiz yaşından sonra yapılır. Ancak bazı özel durumlar için daha erken yaşlarda da burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir