Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?

burun-estetigi-kimler-yaptırabilirBurun estetiği, estetik kaygılar nedeniyle her yaşta yapılan bir operasyon değildir. Burun estetik ameliyatları 2’ye ayrılır. Birincisi sağlık durumu nedenlerinden dolayı yapılan operasyon türüdür, 2. ise estetik görünümüne önem veren insanların tercih ettiği bir operasyondur.
Günümüzde hemen herkesin yaptırmak istediği bu operasyonun alt yaş sınırı özelliklerine dikkat etmek gerekir. Bu ameliyat için kemik ve kıkırdak dokularının tam olarak olgunlaşması gerekir. Bu olgunlaşma süreci kadınlar ve erkekler arasında farklılıklar gösterebilir. Çünkü kadınlar erkeklere göre daha hızlı geliştikleri için kadınların alt yaş sınırı 17-18 iken, erkeklerin ise bu yaş sınırı 18-19 dur. Bu yaş sınırlarını doldurduktan sonra yapılan ameliyatlar daha başarılı olur.Burun estetiği ameliyatında alt yaş sınırı aranırken üst yaş sınırı aranmaz. Ciddi sağlık sorunları yüzünden burun estetiği ameliyatı daha erken yaşlarda da yapılabilir.
Kişinin psikolojisini etkileyen, sağlığını bozan, burun içi ve burun dışı yapısında ki bir takım bozukluklar, burun estetiği operasyonunun nedenlerini oluşturmaktadır. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:
•Yüzle uyumsuz aşırı geniş burun delikleri
•Yüz hatlarına göre geniş ve uzun burun yapısı
•Çarpık görünüm
•Doğuştan şekilde sıkıntılar, pürüzler.
•Önceden yapılmış bir burun operasyonu sırası veya sonrası oluşan şekil bozuklukları.
•Yaralanma ve kazalar sonucu ortaya çıkan deformasyonlar
nedeniyle kişi hangi yaşta olursa olsun hastanın sağlık durumu anestezi ve ameliyata uygunsa, doktor ile hastanın ortak değerlendirmesi sonrasında hasta ameliyata girebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir