Rinoplasti Nedir?

rinoplastiBurun estetiği, günümüz de en çok tercih edilen hem kozmetik hem de sağlık amacıyla yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatlarda amaç burundaki şekil bozukluklarını düzeltmektir. Bu operasyonlar da genellikle güzellik amacı güdülse de bazen doğuştan gelen veya kaza sonrası oluşan deformasyonları gidermek için de yapılır. Rinoplasti adı verilen bu operasyonlarda hastanın rahat nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikleri onarılır.
Ameliyatın başarı oranı hastanın cilt özelliği kıkırdakların inceliği ve şekli, kıkırdak ve kemikte gelişen eski travma ve deformelere bağlı olarak değişiklik gösterir. 18 yaşını ve tamamlayan her birey estetik burun ameliyatı için uygun kabul edilir.

Rinoplasti ameliyatı öncesinde hastanın neden ameliyat olmak istediğini öğrenmek çok önemlidir. Eğer hasta bir ünlüye benzemek için ameliyat oluyorsa bu konuda uyarılmalı ve bazı beklentilerinin karşılanamayacağını bilmelidir. Psikiyatrik sorunu olan hastalara estetik operasyon öncesi psikiyatri doktoruna yönlendirmelidir. Bu bilgiler verildikten sonra hasta hala ameliyat olmak istiyorsa ve ameliyata engel olacak sağlık sorunları yoksa ameliyat yapılabilir.

Estetik burun ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılır. Ortalama 2 saat süren bir operasyondur. Estetik burun ameliyatından sonra gözle görülür şişlikler 1-2 ay içinde gerilemektedir. Burunun son şeklini alması için 6 ay-1 yıl süre geçmelidir. Hasta belirli aralıklarla kontrole gelir ve değişim doktorla birlikte izlenir. Rinoplasti, deneyimli cerrahlar tarafından yapılırsa yüz güldürücü sonuçlar alınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir