Rinoplasti Operasyonlarında Uygulanan Teknikler Nelerdir?

çeşitRinoplasti operasyonu halk arasında burun estetiği olarak bilinir. Bu operasyonlar günümüzde oldukça fazla kişi tarafından kullanılmakta ve burunlarında ki görsel veya işlevsel sorunları çözmede tercih edilmektedir. Rinoplasti operasyonlarında cerrahlar hastalarının vücut yapısına, hastanın burnunda yapılacak olan işleme ve hastanın burun yapısına bağlı olarak yapacakları işlemleri seçmektedirler.

Seçilen bu operasyonların iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da bulunmaktadır. Hasta ve cerrah burunda yapılacak olan işlemi seçmeden önce bu iyi ve kötü yanları değerlendirip seçim yapmalılar. Doktorlar hastalarının operasyonlarında en fazla kapalı ve açık Rinoplasti tekniklerini kullanmaktadırlar. Açık Rinoplasti sayesinde burnun içerisinde ki tüm iç yapı ve kemikler rahat bir şekilde görülebilmektedir. Açık Rinoplasti operasyonlarında cerrahların işlem yapması daha rahat olsa da son yıllarda açık Rinoplasti tekniği çok nadiren uygulanmaktadır.

Kapalı burun estetiği tekniği kullanılan operasyonlarda ise hasta üzerinde yapılan kesiler sadece burun deliklerinin içerisinde kalır ve bu kesiler yardımıyla buruna şekil verilebilir. Kapalı Rinoplasti tekniği uygulanan hastalarda bütün kesiler burnun içerisinden yapılmaktadır.

Bu iki ana teknik haricinde ise cerrahlar burun ucu rinoplastisi ve dolgu rinoplastisi adında yan teknikleri de operasyonlarında tercih etmektedirler. Bu teknikler açık ve kapalı Rinoplasti kadar sıklıkla kullanılmasa da gerekli durumlarda doktorlar tarafından bu iki ana tekniğe yardımcı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir