Rinoplasti Sonrası Burun Tıkanıklığı

rinoplasti sonrası burun tıkanıklığıRinoplasti yani burun estetiği günümüzde en fazla yapılan estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. Her operasyonda olduğu gibi Rinoplasti operasyonlarında da bir takım yan etkiler meydana gelmektedir. Bu yan etkilerden birisi de operasyondan sonra hastalar da burun tıkanmasıdır. Hastalar da operasyon sonrası oluşan burun tıkanıklarının en büyük sebeplerinden birisi nazal valv denilen burun çatısının daralmasıdır. Burun çatısı burnun içerisine havanın girdiği yerden orta bölüme kadar ilerleyen bölgedir.

Burun çatısı burunda ki en dar hava yolu olma özelliğine sahiptir. Burun çatısı iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dış valv burun kanadının yüz ile birleştiği alandadır. İç valv ise burun orta çatısı ile burnun orta direği olan septum’un birleştiği bölgede yer almaktadır. İç valv nefes almayı sağlayan önemli bir noktadır. Rinoplasti ameliyatından sonra burun tıkanıklığı rahatsızlığı olan hastalar nazal valv darlığı açısından değerlendirilmelidir.

Nazal valv alanında ki darlık septum ile burun kanadının oluşturduğu açının normal biraz daha az olmasından kaynaklanmaktadır. Bu darlıklar hastalar için son derece kötüdür ve büyük nefes alamama problemlerine neden olabilmektedir. Bölgenin daralmasında Rinoplasti operasyonları ve alt burun eti büyümesi, burun kemiği eğriliği gibi faktörler büyük rol oynamaktadır.

Rinoplasti operasyonu sonrası bu gibi burun tıkanıklığı rahatsızlığı çeken hastalar vakit kaybetmeden doktorlarına başvurmalı ve doktorlarının tavsiyesini almalıdırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir