Rinoplasti Sonrası Gözlük Kullanılabilir Mi?

burun estetiği sonrası gözlük kullanılabilir miHalk arasında burun estetiği olarak da bilinen Rinoplasti son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bir cerrahi işlemdir. Rinoplasti ameliyatından sonra hastalarda hafif bir ağrı meydana gelebilmektedir. Şişlik ve morluklar için başın yukarıda tutulması ve gözlerin etrafına buz yarımıyla soğuk uygulama yapılması oldukça yarar sağlayacaktır. Operasyondan hemen sonraki süreçte burunda alçı olduğundan hastalar oldukça dikkatli olmalıdır.

Hastalar operasyondan sonra gözlük kullanmamalı eğer mutlaka gözlük kullanmaları gerekiyorsa da operasyondan yaklaşık bir hafta sonra lensleri tercih etmelidirler. Operasyon yapıldıktan yaklaşık bir hafta gibi bir süre sonrasında gözlerin çevresinde oluşan morarmalar iyileşmeye başlar ve tamponlar çıkartılır. Lens kullanımı da gözde bulunan morarma ve şişlikler geçtikten sonra tercih edilebilir. Ama gözlük kesinlikle kullanılamaz.

Burunda bulunan alçının çıkarılması halinde gözlük kesinlikle kullanılmaz. Eğer doktorunuz uygun görürse ameliyattan yaklaşık olarak 1 ay sonra çok hafif çerçeveli gözlüklerin kullanılması uygundur. Bu daha çok kişinin burnunda fazla işlem yapılmadığında tercih edilmektedir.

Eğer kişinin burnunda yapılan işlemler fazlaysa, burun içinde ki kıkırdak dokuda veya kemikte bir işlem olduysa çoğu doktor gözlük kullanımına onay vermeyebilir. Burun estetiği geçiren bir hasta doktorunun uygun görmesi ile operasyondan 1 – 2 ay sonra gözlük kullanmaya başlayabilir. Ancak burada da hafif çerçeveli gözlükler tercih edilmelidir. Çünkü hastanın tam iyileşmesi 6 – 12 ay gibi uzun süreler almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir