Yüze Uygun Burun Nasıl Olur

Yüze Uygun Burun Nasıl Olur

Günümüzde en çok yaptırılan estetikler arasında ilk sıralarda yer alan burun estetiği, doğru ve uygun şekilde yapıldığında güzel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda burun ve yüz uyumu çok önemlidir. Hangi tip burunlara hangi burun estetiği gider noktasında da buna dikkat etmek gerekir. Zira burnumuz, yüzümüzün ortasında olduğu için güzellik konusunda da belirleyici olabilmektedir.

Türkiye’de genetik ve coğrafi konumun getirisi sebebiyle yüze uyumlu olmayan; ucu düşük, eğri, büyük, kemerli tip burunlara sıkça rastlanmaktadır. Yüzün bir anlamda odak noktası olduğundan, kötü bir burun kişiyi kötü hissettirerek sosyal ortamlardaki psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Burun estetiğinde ise en önemli kıstas, yüze uygun ve doğal bir görünüm yakalamaktır.

Hangi tip burunlara hangi burun estetiği gider

Burun Tiplerine Göre Estetik Tasarımlar

Burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların şikayetleri birbirlerinden farklı olabilmektedir. Bunun sebebi de burun tiplerinin birbirlerinden farklı olmasıyla ilişkilidir. Peki, hangi tip burunlara hangi burun estetiği işlemleri uygulanmaktadır? Eğri burun estetiğinde, burnun eğriliğine göre farklı yöntemler izlenmekte ve burun tasarımı o şekilde geliştirilmektedir. Eğri kısmın düzeltilmesiyle burun deliklerinin de orantılanması genellikle problemi çözmektedir.

Ucu düşük olan burun estetiklerinde ise, kişinin mizacını etkileyerek yaşlı gösterebildiği için hastalardan çok talep görmektedir. Bu operasyonlarda gereğinden fazla eğimli olan burun standart açılara kavuşturulur. Uzun burun ucu estetiğinde de burun ucu istenilen şekli alacak şekilde törpülenir. Geniş ve büyük burunlarda ise, kıkırdak fazlalıkları çıkartılarak kalan parçalar birbirlerine dikiş yöntemiyle yaklaştırılır ve daralan burun daha simetrik bir görünüm kazanır.

Hangi tip burunlara hangi burun estetiği gider

Kişiye Özel Burun Estetiğinin Önemi

En yaygın estetiklerden olan burun estetiğinde, her burunun kişiye özgü olduğu ve ona göre tasarım yapıldığı unutulmamalıdır. Öte yandan burun işlevsel bir organ olduğu için, ameliyat sonrasında da başta nefes almak gibi tüm işlevlerin korunması gerekmektedir. Hastaların düştükleri en büyük hata, başkasında güzel görünen burnun kendi yüzünde de aynı şekilde duracağını düşünmeleridir.

Kişiye özel tasarlandığı için başkasına yakışan o burun sizin yüzünüze uymayabilir. Özel burun tasarımları ve sonrasındaki kişiye özgü operasyonlar doğru şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle, hangi tip burunlara hangi burun estetiği yakışır denildiğinde, kendi yüz şeklinizi ve burun tipinizi iyi bilmeli ve hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda doğru seçimler yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir